Blog
Rozliczanie kierowców z aplikacji Uber, Bolt i innych – co musisz wiedzieć jako kierowca?

Kierowanie taksówką to dla wielu osób praca marzeń. Pozwala uwolnić się od standardowych godzin pracy, daje dużą elastyczność i możliwość realizowania kursów w ilości odpowiadającej aktualnym możliwościom oraz potrzebom. Zamiast lokalnych korporacji taksówkarskich, klienci coraz częściej wybierają jednak międzynarodowe firmy umożliwiające zamówienie i rozliczenie kursu w aplikacji. Chcesz zostać kierowcą Uber, Bolt, FreeNow lub innego przedsiębiorstwa? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o rozliczaniu kursów.

Działalność gospodarcza – obowiązkowa czy nie?

Kierowcy wykonujący kursy w ramach aplikacji Uber, Bolt i innych, muszą zarejestrować działalność gospodarczą. Każda praca wykonywana regularnie w celach zarobkowych, wymaga podstawy formalnej. Może to być umowa o pracę, zlecenie czy dzieło – ale firmy takie jak Bolt czy Uber nie oferują ich swoim kierowcom. Z tego też powodu, aby móc legalnie zarabiać, kierowcy muszą zarejestrować własną działalność. Firma, której logotyp widnieje na samochodzie, pełni w tej sytuacji wyłącznie rolę pośrednika.

Co więcej, w umowach pomiędzy kierowcami a firmami, określającymi warunki współpracy, istnieją zapisy przerzucające na kierowców wszelkie obowiązki związane z odprowadzaniem podatków czy składek do ZUS. Na dodatek na takiej umowie należy wpisać swój numer NIP, zarejestrowany do VAT UE.

Podczas rejestracji działalności niezbędne jest m.in. podanie głównego kodu PKD. W przypadku kierowcy Uber lub Bolt, będzie to działalność taksówek osobowych (49.32.Z) lub ewentualnie pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany (49.39.Z). Oznacza to tym samym, że kierowca musi posiadać licencję taksówkarską, uprawniającą go do przewozu ludzi samochodem osobowym na nieregularnych trasach, a także spełniać szereg dodatkowych wymagań (np. posiadanie w pełni wyposażonej apteczki samochodowej).

Sprawdź usługę: Uber, Bolt, FreeNow – obsługa księgowa

Kasa fiskalna – czy trzeba ją kupić?

Każdy kierowca Uber, Bolt lub innej aplikacji, jest zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej. Jednocześnie jednak wcale nie musi jej kupować. Jak to możliwe? Przede wszystkim warto zrozumieć, dlaczego w ogóle kasa jest potrzebna. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, z posiadania kas fiskalnych zwolnione są firmy prowadzące sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych, nie przekraczające 20 tys. zł obrotu rocznie. Ponieważ dla większości kierowców praca pod marką Uber czy Bolt jest jedynym sposobem na utrzymanie, to na ogół przekraczają oni wspomnianą sumę.

A co z kierowcami, którzy w ten sposób tylko dorabiają do domowego budżetu? Oni również muszą posiadać kasę fiskalną – zwolnienie nie dotyczy bowiem osób świadczących usługi przewozów pasażerskich. Niezależnie od obrotów, kasa fiskalna musi zatem znaleźć się w samochodzie.

Skąd zatem informacja, że kierowca nie musi kupować kasy fiskalnej? Firmy transportowe działające w ramach aplikacji, posiadają wirtualne kasy fiskalne. Kierowca musi po prostu się do niej zarejestrować, a właściwy Urząd Skarbowy otrzyma taką informację automatycznie, bez konieczności dokonywania osobnego zgłoszenia.

Faktury i rachunki – jak je wystawiać?

Kursy realizowane w ramach aplikacji Uber, Bolt i innych, muszą być rejestrowane – tzn. do każdego należy wystawić fakturę VAT lub paragon w kasie fiskalnej. Z uwagi na specyfikę branży, oznaczałoby to dla kierowcy mnóstwo pracy – kilkaset faktur miesięcznie. Korzystanie z obsługi biura rachunkowego przy takiej ilości dokumentów mogłoby okazać się nieopłacalne, a samodzielne ich rejestrowanie w ramach Księgi Przychodów i Rozchodów – bardzo czasochłonne.

Na szczęście w tym przypadku Uber, Bolt i inne firmy taksówkarskie, biorą część obowiązków na siebie – to one wystawiają faktury imienne lub rachunki dla klientów a kierowca musi tylko pobrać raport zbiorczy, bez obowiązku jego drukowania. To na jego podstawie następuje dalsza obsługa księgowa.

Jednocześnie od każdego kursu Uber i inne firmy pobierają prowizje, wystawiając na nie fakturę dla kierowcy. Jest to normalna faktura kosztowa, podlegająca odliczeniu podatku VAT. Firmy najczęściej wystawiają faktury prowizyjne łączne dla kursów z ostatniego tygodnia. Pozostałe faktury kosztowe podlegają rozliczeniu podobnie jak w przypadku innych przedsiębiorców.

Podatek VAT – jak go rozliczać?

Najbardziej skomplikowaną kwestią w codziennej pracy kierowcy Uber czy Bolt, mogą okazać się zagadnienia podatkowe. Usługi przewozów pasażerskich objęte są obniżoną stawką 8%. Jednakże nowi przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, dopóki ich przychody nie przekraczają 200 tys. zł rocznie. W przypadku rozpoczynania działalności w trakcie roku, brana jest pod uwagę proporcjonalna wysokość przychodu.

Co do zasady, przedsiębiorcy zwolnieni podmiotowo z VAT, nie muszą składać deklaracji VAT. Reguła ta nie dotyczy jednak kierowców realizujących transport pasażerski w ramach aplikacji, którzy mogą jedynie wybrać składanie ich miesięcznie lub kwartalnie. Ponadto nawet kierowcy zwolnieni z VAT, muszą dokonać rejestracji VAT UE, ponieważ firmy pośredniczące wystawiające faktury w ich imieniu, mają siedziby za granicą, dochodzi więc do importu usług.

Kierowcy są również, podobnie jak inni przedsiębiorcy, zobowiązani do odprowadzania podatku dochodowego PIT, także co miesiąc lub co kwartał. Wysokość podatku zależy od wybranej formy opodatkowania – w przypadku ryczałtu będzie to stały procent od przychodów, a w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowy zobowiązanie podatkowe jest wyliczane na podstawie zestawienia przychodów i kosztów.

Dla osób nie mających rozległej wiedzy z zakresu rachunkowości, samodzielne rozliczanie kursów czy wyliczanie podatków może być skomplikowane. Warto w tej sytuacji rozważyć skorzystanie z obsługi biura rachunkowego, specjalizującego się w świadczeniu usług właśnie dla kierowców w ramach aplikacji Uber, Bolt i innych. Dzięki podpisaniu umowy z kompetentnym i polecanym biurem, będziesz mógł skupić się na pracy a nie na związanych z nią zagadnieniach księgowych.

Biuro Rachunkowe A-Z
Jesteśmy biurem rachunkowym z Wrocławia, które specjalizuje się w kompleksowej obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej. Mamy ponad 30-letnie doświadczenie na rynku.

2 komentarze

  1. Magdalena Marciniak

    Dzień dobry,

    proszę o przesłanie oferty cenowej na prowadzenie księgowości dla firmy o formie Sp. z o.o. będącej partnerem TAXI.
    Współpraca z UBER, FREENOW, BOLT i mającej w obsłudze pięciu kierowców

    pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Julia Łuczak

      Dzień dobry, oferta została przesłana mailowo 🙂

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *